Motor Performans Testi (DYNO)

Pilot Garage Oto Ekspertiz Ümraniye Merkez

Hizmetlerimiz

Motor Performans Testi Motor Mekanik Kontrol Arıza Tespit Boya-Kaporta Kontrolleri Süspansiyon Testi Mekanik Alt Kontrol Fren Kontrol Testi Yanal Kayma Testi İç & Dış Kontroller

Motor performans testi veya diğer adıyla DYNO testi, aracın motor verimlilik durumunu ölçmeye yarayan bir işlemdir. Bu test, yalnızca alanında uzman ve tecrübeli kişilerce DYNO cihazı ile yapılmalıdır. DYNO cihazı ile gerçekleştirilen işlem aracınızın motoruna ilişkin en güncel veri değerlerini ortaya çıkarır.

Motor performans testi sayesinde; 

  • Beygir gücü
  • Tork değeri
  • İvmelenme
  • Ateşlenme
  • Vuruntu

gibi değerler ortaya çıkar. Oto ekspertiz uzmanımız DYNO test sonucu raporu üzerinden aracın motor değerlendirmesini yapar. Bu performans testinin temel amacı motorun ne kadar güç üretebildiği ve bu üretilen gücün ne kadarlık bir kısmını tekerleklere iletebildiğidir. Varsa güç kaybı ve oranı, test sonucu raporunda detaylı bir şekilde sunulur. 

 

Sık Sorulan Sorular

Motor Performans Testi (DYNO Test) Nedir?

DYNO motor performans testi; araç motoru hakkında beygir gücü, ivmelenme veya güç kaybı gibi kriterler bakımından en güncel değerleri sunan detaylı bir motor testi işlemidir.

Neden Motor Performans Testi Yaptırmalıyım?

DYNO testi, araç motorunun mevcut durumu hakkında kritik bilgiler sunmaktadır. Oto ekspertiz uzmanlarımızın rapor okumaları sırasında araç motorunda teknik bir problem olup olmadığını öğrenebilir, motor kaynaklı olası büyük masrafların önüne erkenden geçebilirsiniz.

Motor Performans Testi Ölçümü Nasıl Yapılır?

DYNO adı verilen bir düzenek cihazı ile önce motorun ürettiği güç değerini ölçen ve bu gücün tekerleklere aktarılırken ne kadarlık bir kayba uğradığını hesaplayan bir sistem ile gerçekleştirilir.